Promieniowanie UV jest jednym z najistotniejszych czynników środowiskowych, które maja wpływ na wygląd i kondycję skóry. Reakcja skóry na promieniowanie słoneczne jest zaczerwienienie oraz powstawanie opalenizny, co jest głównym mechanizmem obronnym organizmu.

Działanie promieniowania UV na skórę

Promieniowanie UVB (dł. fali 290-320nm) ulega absorpcji głównie w warstwie rogowej naskórka, a tylko w niewielkiej części wnika do warstwy podstawnej. Odpowiada ono za powstawanie rumienia i oparzenia słonecznego. Powstawanie rumienia związane jest z rozszerzeniem naczyń włosowatych skóry. W wyniku uszkodzenia keratynocytów następuje uwalnianie prostaglandyn, co prowadzi do powstania reakcji zapalnych.

Promieniowanie UVA (dł. fali 320-400nm) dociera aż do skóry właściwej. Bierze udział w powstawaniu odczynów fototoksycznych i fotoalergicznych. Wywiera wpływ na fibroblasty, komórki śródbłonka naczyń i komórki nacieku zapalnego. Przyczynia się do powstawania wolnych rodników, które uszkadzają strukturę kolagenu i przyczyniają się tym samym do przedwczesnego starzenia skóry.

Filtry UV stosowane w kosmetykach

Filtry UV to substancje, których zadaniem jest pochłanianie, rozpraszanie lub odbijanie promieniowania ultrafioletowego. Ze względu na mechanizm działania wyróżniamy dwie podstawowe grupy: filtry fizyczne oraz filtry chemiczne. Filtry UV powinny działać tylko powierzchniowo, nie przekraczać granicy skóry właściwej i nie przenikać do krążenia ogólnego. Penetracja przezskórna związana jest z masą cząsteczkową filtrów. Im większa cząsteczka tym mniejsza zdolność penetracji przezskórnej. Ważnym elementem jest również czas utrzymywania się na powierzchni skóry i niska ścieralność. Substancje promieniochronne powinny być stabilne fizycznie i chemicznie, nielotne, bezbarwne i bezzapachowe, nie powinny powodować reakcji alergicznych.

Filtry fizyczne (mineralne)

Do filtrów fizycznych zaliczamy barwne pigmenty o wielkości cząstek 200-300 µm oraz pigmenty mikronizowane o wielkości cząstek poniżej 100 nm. Pigmenty barwne, ze względu na znacznie większe cząstki, oprócz promieni UV rozpraszają także światło widzialne, przez co pozastawiają na powierzchni skóry białą warstwę. Obecnie stosuje się proces mikronizacji co pozwala na zmniejszenie cząstek, a przez to na uzyskanie pożądanej estetyki.

Niestety zmniejszenie cząstek przyczyniło się również do obniżenia stabilności produktów: tworzenie się większych agregatów, zbrylenie, tworzenie luk w jednolitym filmie ochronnym.

Najszersze zastosowanie wśród filtrów mineralnych mają ditlenek tytanu oraz tlenek cynku (głównie w USA).

Ditlenek tytanu (Titanium Dioxide) efektywnie rozprasza i odbija promieniowanie UVB, zapewnia dość wysoką ochronę w zakresie UVA. Po ekspozycji na promieniowanie słoneczne cząsteczki indukowały powstawanie wolnych rodników, co prowadziło do uszkodzenia keratynocytów. Cechę tą zminimalizowano otaczając nanocząsteczki ditlenku tytanu silikonem.

Przeprowadzone badania wykazują, że cząsteczki ditlenku tytanu mogą kumulować się w mieszkach włosowych. Związek ten wykazuje niską toksyczność układową, są dobrze tolerowane przez skórę, ich stosowanie nie stwarza zagrożenia dla zdrowia. Ryzyko związane ze zwiększoną penetracją przezskórną nanocząsteczek dotyczy przede wszystkim małych dzieci, osób z dermatozami i osób starszych. Istotne zatem aby wybierając filtry mineralne stosować te zawierające większe cząstki (powodujące bielenie), niż te zawierające mniejsze (bardziej estetyczne), ale które mogą wchłaniać się przez skórę. Szczególnie ważne jest to w przypadku wyboru kosmetyków dla małych dzieci i osób z dermatozami.

Filtry chemiczne

Mianem tym określamy związki organiczne, które wykazują zdolność absorbowania promieniowania ultrafioletowego. Cechą wspólną jest obecność w cząsteczce licznych wiązań nienasyconych oraz ugrupowań, które zawierają wolne elektrony. Pochłaniają one energię światła słonecznego i zamieniają ją w energię cieplną. Klasyfikacja filtrów uwzględnia długość fali pochłanianego promieniowania ultrafioletowego.

Filtry UVB

Absorbują promieniowanie w zakresie 290-320 nm. Maksymalny poziom pochłaniania powinien obejmować najsilniej rumieniotwórcze promieniowanie UVB (dł. fali 308 nm). Najczęściej stosowane są pochodne kwasu p-aminobenzoesowego, kwasu p-metoksycynamonowego, kwasu salicylowego i kamfory.

Pochodne kwasu p-aminobenzoesowego

Najczęściej stosowana jest pochodna oksyetylenowa PABA (PEG-25 PABA) o właściwościach hydrofilowych. Substancja ta wiąże się z proteinami keratynocytów za pomocą wiązań wodorowych. Stabilne połączenia gwarantują odporność podczas kontaktu skóry z wodą, a także podczas mechanicznego ścierania. Pochodne PABA mogą powodować alergie. U ok. 4% populacji przyczyniają się do występowania reakcji fotoalergicznych.

Pochodne kwasu p-metoksycynamonowego

Związki te (Octyl methoxycinnamate, Isoamyl p-methoxycinnamate) są selektywnymi filtrami przeciwsłonecznymi. Pochłaniają promieniowanie w wąskim zakresie, ale szczególnie intensywnie przy zakresie 308 nm. Są bardzo dobrze tolerowane, nie powodują podrażnień. W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost liczby alergii na te związki. Spowodowane to jest ich coraz szerszym stosowaniem w kosmetykach.

Pochodne kwasu salicylowego

Najczęściej stosowane są salicylan octylu (Octyl Salicylate) oraz ester heksylowy (Homosalate). Salicylany są stabilne. Charakteryzują się niewysokim współczynnikiem absorpcji i dlatego występują łącznie z innymi filtrami chemicznymi. Pochodne kwasu salicylowego nie penetrują warstwy rogowej naskórka, nie powodują podrażnień, a reakcje alergiczne występują bardzo rzadko.

Pochodne kamfory

W Europie stosowana jest najczęściej pochodna pod nazwą handlową Eusolex 6300. Pochodne kamfory są bardzo stabilne w obecności światła, rzadko wywołują reakcje alergiczne. Wykazują natomiast działanie estrogenowe. Badania wykazały, że związek ten ma możliwość przenikania do mleka matki, co może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia niemowląt.

Filtry UVA

Dostępnych jest niewiele filtrów pochłaniających tylko promieniowanie UVA (320-400 nm). Należą do nich pochodne dibenzoilometanu oraz benzylidenokamfory.

Pierwsza grupa występuje pod nazwą handlową Parsol 1789 lub Avobenzon. maksimum absorpcji występuje przy 355 nm. Filtry te wykazują małą stabilność i mogą powodować fotoalergiczne zapalenie skóry. Zwykle stosowany jest w połączeniu z filtrami UVB, co zapobiega degradacji i wzmacnia zdolności ochronne.

Druga grupa występuje pod nazwą handlową Mexoryl SX. Związek charakteryzuje się dużą stabilnością i skutecznie chroni przed krótszymi falami UVA.

Filtry szerokozakresowe UVA+UVB

To związki absorbujące promieniowanie słoneczne zarówno w zakresie UVB jak i UVA. Należą do nich benzofenony i fenylobenzotriazole. Do stosowania w kosmetykach dopuszczone są 3 benzofenony. Związki te mają dwa maksima absorpcji (dł. fali ok 300 nm i 350 nm). Powszechnie używany jest oksybenzon. Po ekspozycji na UV może być czynnikiem o silnym działaniu alergizującym i fotoalergicznym. Wykazano, że związek ten wchłania się przez skórę, a następnie wydalany jest z moczem. Dlatego też na opakowaniu kosmetyku wymagane jest umieszczenie informacji "zawiera benzophenon-3".Nie dotyczy to preparatów, w których występuje w stężeniu poniżej 0,5%. Maksymalne stężenie tej substancji w kosmetykach może wynosić 10%.

Kolejnym związkiem jest Tinosorb M. Ma on postać zmikronizowanego filtra chemicznego. Łączy w sobie cechy filtrów mineralnych i chemicznych. Dzięki zmikronizowanej strukturze rozprasza i odbija promieniowanie UV oraz pochłania energię promieniowania słonecznego. Związek jest fotostabilny i wykazuje dwa maksima absorpcji: UVB-306 nm, UVA-348 nm. Odpowiednia wielkość cząstek zmniejsza ryzyko penetracji przezskórnej i działania ogólnoustrojowego. Tinosorb S pochłania promieniowanie z zakresu 280-380 nm. Zarówno Tinosorb M jak i Tinosorb S są stabilnymi filtrami, które nie wywołują reakcji alergicznych i nie podrażniają skóry.

Naturalne substancje promieniochronne

Substancje te mają najczęściej niewielkie właściwości fotoprotekcyjne, nie mogą więc stanowić podstawy preparatów ochrony przeciwsłonecznej. Często stosowane są jednak w połączeniu z filtrami mineralnymi i chemicznymi. Składniki naturalne zawierają wiele związków aktywnych, które korzystnie wpływają na kondycję skóry. Mają zdolność niwelowania późnych skutków nadmiernej ekspozycji napromieniowanie ultrafioletowe (kancerogeneza, starzenie się skóry). Zdolność do pochłaniania promieniowania UV charakteryzuje wiele naturalnych składników kosmetyków : masło Shea, masło kakaowe, olej arganowy, sezamowy, makadamia, awokado. Właściwości fotoprotekcyjne wykazują również ekstrakty roślinne : z kocanki piaskowej, rumianku lekarskiego, tarczycy bajkalskiej,z zielonej herbaty, szafranu, Aloe vera.

Pamiętajmy, że kosmetyki fotoprotekcyjne są istotnym elementem ochrony organizmu przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego. Stosowanie ich zmniejsza ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych, dermatoz, ogranicza również proces fotostarzenia skóry.

Sprawdź ofertę: kosmetyki z filtrami UV »