PHA to kwasy nowej generacji. Ich działanie jest podobne do kwasów AHA, ale jest dużo łagodniejsze. Zawdzięczają to większym rozmiarom cząsteczek, przez co działają wolniej i bardziej powierzchniowo.

Po aplikacji nie powodują szczypania, zaczerwienienia, czy uczucia mrowienia. Mogą być stosowane przez skóry wrażliwe, z trądzikiem różowatym, z popękanymi naczynkami, łojotokiem, egzemą. Są również polecane dla osób, które potrzebują złuszczania bez ryzyka wystąpienia efektów ubocznych. Dodatkowo PHA posiadają właściwości nawilżające, łagodzące podrażnienia, przeciwstarzeniowe, antyoksydacyjne. Nie uwrażliwiają skóry na słońce.

W domowych warunkach sugerowane skuteczne stężenie wynosi 5-15% przy pH 3-4.

Najczęściej stosowanymi PHA są:

  • glukonolakton
  • kwas laktobinowy

GLUKONOLAKTON - C6H10O6

Otrzymywany podczas procesu fermentacji ziaren kukurydzy oraz w procesie utleniania glukozy. Kwas ten oprócz wyżej wymienionych cech PHA, pomaga również w likwidacji przebarwień po trądzikowych oraz po nadmiernym korzystaniu ze słońca. Działa przeciwzapalnie oraz keratolitycznie. 14% stężenie glukonolaktanu porównywalne jest z działaniem 5% nadtlenku benzoilu w walce przeciwtrądzikowej. W przeciwieństwie do nadtlenku nie podrażnia oraz nie działa prooksydacyjnie.

Przykłady produktów z glukonolaktonem: