Najczęstszą przyczyną świądu w czasie ciąży jest... sama ciąża.
Ciało przyszłej mamy zmienia się, płód się powiększa, a wraz z nim rozciąga się skóra. Tkanka łączna pod wpływem zwiększonej ilości estrogenów się rozciąga. Kobieta może odczuwać napięcie skóry oraz idący z tym w parze świąd. Niestety, proces rozciągania skóry bywa zakłócany przez kortyzol. Duża ilość tego hormonu osłabia włókna kolagenu. Skóra się „rozchodzi”, co wkrótce jest widoczne jako rozstępy. Te miejsca zwykle swędzą wyjątkowo silnie.

Ale ciężarne skarżą się na świąd nie tylko w tych partiach ciała, gdzie skóra się rozciąga. Na pewno winę za ten stan ponosi zwiększona w okresie ciąży drażliwość skóry. Może ona dotyczyć każdego rodzaju skóry, ale najdotkliwiej odczuje ją sucha, która pozbawiona jest w znacznej mierze mechanizmów obronnych (m.in. ubytki w strukturze płaszcza lipidowego).

Przyjmując, że nadwrażliwość skóry tkwi w uszkodzeniu bariery ochronnej naskórka (np. pod wpływem działania ciążowych hormonów i zmiany pH skóry), świąd pojawia się po tym, jak czynniki drażniące i alergizujące mają z nią kontakt. Dlatego warto zdawać sobie sprawę, że świąd może być spowodowany czynnikami zewnętrznymi. Może ciężarna zaczęła używać nowego proszku do prania? Powinna wymienić go na ten przeznaczony do prania odzieży dla dzieci, który zawiera mniej substancji uczulających, oraz zrezygnować ze stosowania płynu do płukania tkanin (alergizujące są składniki zapachowe). A może nosi ubrania ze sztucznych tworzyw? Warto zamienić je na bawełniane i przewiewne.

Istnieje jeszcze jedna możliwa przyczyna wystąpienia świądu.
Otóż wiele ciężarnych boryka się z problemem nadmiernej potliwości. Hormony żeńskie obniżają bowiem poziom łoju wydzielanego przez skórę. Tarczyca wydziela substancje, które powodują pocenie się, a to z kolei powoduje utratę wody. Kora nadnerczy wydziela glikokortykoidy, które jeszcze bardziej nasilają problem odwodnienia skóry. W rezultacie naskórek łatwo się złuszcza.

Warto zaopatrzyć się w dobry kosmetyk nawilżający, który w swoim składzie zawiera substancje nawilżające (tj. mocznik, kwas hialuronowy) oraz zatrzymujące wilgoć w naskórku i zapobiegające jej wyparowaniu (tj. fosfolipidy, oleje roślinne, ceramidy), np. z serii dla przyszłych mam albo z oferty dla niemowląt i małych dzieci. Zalecane jest korzystanie z jednej linii preparatów, aby ograniczyć do minimum liczbę stosowanych składników z poszczególnych kosmetyków. Przyszła mama może też korzystać z preparatów hipoalergicznych oraz do cery atopowej , ponieważ nie zawierają w swym składzie substancji drażniących.

Warto, aby kobieta w ciąży zamieniła zapachowe środki myjące np. na żel hipoalergiczny. Jeśli problem swędzącej skóry wzmaga się po kąpieli, powinna do wody dodawać olejek dla dzieci – skóra będzie dobrze nawilżona i natłuszczona. Po kąpieli może zahartować skórę naprzemiennie ciepłym i zimnym prysznicem i potem wytrzeć ciało chłodnym, wilgotnym ręcznikiem (świetnie koi podrażnienia). Niezbędny jest także silnie nawilżający balsam. Dobrze sprawdzą się też preparaty łagodzące podrażnienia, np. Nanobase lub Alantan. Pacjentka może też poprosić lekarza o receptę na maść cholesterolową.

Świąd może być także pierwszym sygnałem, że powstają rozstępy, warto zastanowić się więc nad kosmetykiem ujędrniającym, najlepiej z dedykowanej serii kosmetyków na rozstępy dla przyszłych mam.

Najlepszymi sposobami zapobiegania rozstępom czy cellutiowi jest dbanie o odpowiednie nawilżenie, zarówno skóry, jak i organizmu. Należy wówczas wypijać około 2,5 litra wody dziennie oraz używać nawilżających kremów lub balsamów do ciała. Skóra będzie wówczas nawilżona i mniej wrażliwa na jakiekolwiek urazy. Kolejną rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę jest aktywność fizyczna. Dla pań w ciąży odpowiednie będą spacery i ćwiczenia dla ciężarnych.

Ważna jest również dieta, którą należy przestrzegać. Oczywiście według zaleceń lekarza. Innym sposobem na kobiece problemy jest masaż. Stosowany regularnie przed ciążą pomaga wzmocnić stawy, mięśnie, miednicę i brzuch. Dla kobiet w ciąży wspaniały jest masaż połączony z ćwiczeniami, oczywiście specjalnie dobranymi. W czasie ciąży masażowi można poddać się tylko w pierwszych 2 miesiącach. Dalsze masaże można wykonywać tylko wówczas, gdy kobieta czuje się dobrze i lekarz na to pozwala. Po porodzie masażem wzmacniamy nogi, ręce oraz kręgosłup. Masaż brzucha ma na celu poprawienie przepływu krwi i uelastycznienie skóry.